Вярвате в силата на слънчевата енергия, но не знаете откъде да започнете с процеса по изграждане на фотоволтаични системи?
Не се притеснявайте, ние от Rashev&Co сме тук с едно практическо ръководство, с което да си отговорите на всички важни въпроси около бъдещия проект.
За да научите защо ви е нужно конструктивно становище и каква е ролята на контролера във фотоволтаичната верига, прочетете статията докрай!
Какво представлява процесът по изграждане на фотоволтаични системи и как работят?
Фотоволтаичните системи, познати още като PV системи, са съоръжения в обща технологична мрежа, които преобразуват енергията от слънцето в електричество. Те са изградени от слънчеви панели (фотоволтаици), стоящи в основата на целия процес.
Принципът на действие на всички фотоволтаични системи е следният:
Първо, благодарение на соларните клетки от панелите се събира слънчевата енергия. След това тя се преобразува в постоянен ток, който после чрез инвертор се превръща в променлив.
За да се стигне обаче до използването на вече генерираното електричество, в идеалния случай са необходими 6 елемента за изграждане на фотоволтаични системи.
Това са:
- Фотоволтаичен масив
- Контролер за зареждане
- Банка за батерии
- Енергиен инвертор
- Електромер
- Електрическа мрежа

Принцип на действие | Изграждане на фотоволтаични системи
Фотоволтаичният масив представлява съвкупността от соларни панели, които са монтирани върху стабилни конструкции, за да издържат на различни атмосферни условия.
Масивът зарежда контролера, а неговата функция е да регулира количеството ток в батериите. Те от своя страна съхраняват излишната енергия и захранват системата при недостиг – в някой облачен ден например.
По веригата електричеството се прехвърля към инвертора, който преобразува тока. След консумация на електричеството електромерът засича използваното количество, а мрежата допълва мощността при нужда.

Какво е важно да знаем преди да преминем към изграждане на фотоволтаични системи?
Освен чисто техническите особености при проектиране на фотоволтаична система има и няколко административни стъпки, които са задължителни.
Най-важните от тях са разрешението за строеж от съответната общинска администрация и конструктивното становище. Последното обобщава всички характеристики на обекта и препоръките по отношение на конструкцията и монтажа.
Можете да го получите единствено от действащи строителни инженери.
Следващото условие при изграждане на фотоволтаични системи е подготвянето на инвестиционен проект.
Той най-често включва изчисляване на необходимата мощност, изготвяне на чертеж, разписване на количествена и качествена сметка и предоставяне на записка за „Безопасност и хигиена на труда и противопожарна безопасност“.

Доза мотивация за бъдещите инвеститори в екологично бъдеще
Вложението в изграждане на фотоволтаични системи днес не е просто технологична или финансова стратегия – това е крачка към едно по-устойчиво и чисто бъдеще.
В епоха на нарастващи енергийни нужди и климатични предизвикателства, все повече хора осъзнават потенциала на слънчевата енергия като дългосрочно решение.
Процесът по проектиране и създаване може да изглежда сложен в началото, но със задълбочена подготовка и правилни партньори се превръща в разумно и практично решение.
Без значение дали ще използвате съоръжението за продажба на ток от соларни панели, или за лични нужди вие оставяте нулев въглероден отпечатък, спестявате средства и инвестирате не само в по-доброто бъдеще, но и в природата.