Rashev Co

Чудили ли сте се защо употребата на соларни панели се превърна в толкова популярна практика през последните години? Причината е, че устойчивото развитие вече е в центъра на вниманието както на успешните бизнеси, така и на модерните домакинства.

Днес все повече семейства инвестират в слънчева енергия, а пазарът на тези иновативни решения расте с главоломна скорост. Искате ли и вие да спестявате пари, време и усилия? Останете с тази статия на Rashev&Co и открийте как да направите умна инвестиция в бъдещето!

Какво са соларни панели и как работят? 

соларни панели

Соларните панели, познати още като фотоволтаици, са съоръжения, които се използват за преобразуването на слънчевата енергия в електричество. Те превръщат най-малката частица в света на науката – фотонът в ток. 

Този вид енергия е един от най-природосъобразните начини за генериране на електричество и затова днес намира широко приложение – както в домовете на някои хора, така и при проектиране на фотоволтаична централа към определен промишлен сектор. 

Принципът на действие на повечето соларни панели зависи от техния вид, но в общия случай е следният. Фотоволтаиците улавят слънчевата енергия и я преобразуват в електричество. След това благодарение на инвертор постоянният ток се превръща в променлив. Вече преобразуваното електричество се изпраща към централата на къщата или съответната промишлена сграда. 

Възможно е по веригата да се постави и батерия. Нейната функция е да съхранява допълнителната енергия и при необходимост да я освободи (обикновено в късните часове на деня или при лоши метеорологични условия). 

Видове и практично приложение 

соларни панели

Днес съществуват различни видове соларни панели като аморфни, кадмиеви, термални и други, но най-общо се разделят в 3 групи – монокристални, поликристални и тънкослойни

#1 Монокристални соларни панели

Името предполага, че в това съоръжение има само една слънчева клетка. И това е вярно – тя се състои от силициев кристал, който концентрира в себе си преобразуваната енергия. Ако сте пътували в извънградски райони и сте забелязали монтирани черни соларни панели, най-вероятно те са били монокристални. 

Обикновено този тип електрическо оборудване е по-скъпо, защото има сравнително висока производителност на квадратен метър. Техният експлоатационен живот е около 30 години, което би оправдало първоначалната голяма инвестиция. 

#2 Поликристални панели

Тук отново силицият е в основата на поликристалните соларни панели, само че той е разпределен в различните фрагменти на всяка клетка. Представете си, че клетката е разделена на отделни сегменти, като във всеки един има малко парче силициев кристал. Електроните в сегмента имат значително по-малко пространство за движение. 

Това означава, че производителността на този вид е по-малка в сравнение с монокристалния му еквивалент. 

Отличителната визуална характеристика на поликристалните панели е синкавият оттенък. Причината за този специфичен цвят е по-ниското качество на силиция, което пък оправдава и по-достъпната му цена както като съоръжение, така и като доставка на цялостно оборудване.

#3 Тънкослойни соларни панели

При тази разновидност на соларните панели нямаме кристали. Благодарение на тази тяхна отличителна черта те могат да се закрепят върху заоблени повърхности или директно върху покрития от стъкло и тухла. 

Цената им отново е сравнително ниска, но такава е и тяхната ефективност. Експлотационният живот на тънкослойните панели също е значително по-кратък – около 10 години. Ето защо днес все още са рядко срещани. 

Ползи от използването на слънчева енергия

соларни панели

Както стана ясно, не само промишлените отрасли, но и отделните домакинства могат да се възползват от екологичните и функционалните предимства на соларните панели. Част от тях включват:

  • Минимално въздействие върху околната среда – Този вид алтернативни източници на енергия са възможно най-щадящите по отношение на замърсяването. Освен това те са и изключително лесни за поддръжка и не изразходват огромни количества вода, както например големите атомни централи. 
  • По-ниски сметки за ток – Съвсем логично е, когато вие сами си произвеждате електричество, да намалите потреблението от доставчици. Друг много съществен плюс е, че неизразходваната енергия се запазва. Може вие да я използвате в определен момент или да печелите допълнителни доходи, като я продадете.
  • По-малко загуби – Ефективността от преноса на енергия зависи от разстоянието между производителното начало и снабдителния край. Само си представете какъв е пътят на тока от доставчика на комунални услуги до вашия дом или работно място. Със сигурност е в пъти по-дълъг, отколкото ако заложите на соларни панели. Доказано е, че по-малко от 5% се губят при тяхната употреба. 

Как да изберем най-добрите соларни панели за нашия дом или бизнес?

Отговорът на този въпрос в най-голяма степен зависи от предназначението на съответното електрическо оборудване. Въпреки това има няколко тънкости, които ще ви помогнат да се ориентирате на какви фотоволтачни системи да заложите. 

Ако електричеството е съществена част от работата на вашия бизнес, по-добре е да заложите на монокристалните панели. Дори през зимата или при лошо време те успяват да генерират опримално енергия, което не е типично за другите видове. Ето защо те са изключително предпочитани в България. 

Ако пък сте решили да заложите на изграждане на фотоволтаична централа, поликристалните панели са по-добрият избор. Чрез тях няма да се лишите много по отношение на производителността, а и ще ви излезе в пъти по-изгодно. 

Тънкослойните панели пък са най-удачни само за локално използване. Какво имаме предвид? Например, ако трябва да поставите фотоволтаик върху пространство с изпъкнала повърхност или пък на места, където типичния соларен панел не би могъл да се монтира. 

Желателно е да помислите и за фактори като метеорологичните условия, изложението на сградата, ъгълът на покрива и сенчестите пространства, защото те пряко ще влияят върху крайното количеството произведена енергия. 

Прочетете още от блога на Рашев:

Разрешение за строеж на фотоволтаична централа

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *