Производството на електроенергия набира все по-голяма популярност не само по света, а и в България. Ние от Rashev&Co специализираме точно тук и можем да бъдем вашият доверен партньор. В тази статия ще обърнем внимание на това какво ни е необходимо, за да получим разрешение за строеж на фотоволтаична централа.
Ако сте от хората, които планират да инсталират своя фотоволтаична система, добрата новина е, че това е възможно. Тук става въпрос за системи до 30 kW в територии, които са убанизирани, а процедурата е облекчена и не изисква технически проект. Това, от което имате нужда, е отлично подготвена документация.
Важно е имотът да е част от ЕРП (електроразпределение). Ако искате да инсталирате вашата система към съществуващи сгради, да речем на покрива, или фасадата, единственото условие е въпросната сграда да има разрешение за ползване, познато още като Акт 16.
Какви документи са необходими, за да получим разрешение за строеж на фотоволтаична централа?
Документите, от които ще имате нужда, са два основни – конструктивно становище и електротехническо становище.
- Конструктивното становище се изготвя от строителен инженер, който притежава пълна проектантска правоспособност. Също трябва да бъде регистриран в Камарата на инженерите в инвестиционно проектиране. Това становище следва да има добавено описание на обекта, място за монтаж на централата, специфики за конструкцията, както и препоръки.
- Електротехническо становище се изготвя от инженер-проектант. Задължително е той да има проектантска правоспособност и отново да е регистриран в Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Важно е в това становище да се съдържат ясно описани данни за фотоволтаичния генератор, електротехнически спецификации на централата, както и изисквания за монтажа.
Необходими документи при присъединяване към електроразпределителната мрежа
Тук също ще се нуждаете от задължителни документи, а именно:
- Скица на имота с виза за проектирана е скица на бъдещата фотоволтаична централа, която ще би следвало да се издаде и предаде от главния архитект на общината, в която искате да изградите централа.
- Становище от местната електроразпределителна мрежа – тя е за мястото и начина на присъединяване на вашата централа към местното ЕРП.
- Разрешение за строеж – То се издава също от главния архитект на общината, но след съгласуване на цялата проектна документация с присъединяващото ЕРП.
Какви да се присъедините към ЕРП след получено разрешение за строеж на фотоволтаична централа?
Етапите, ако искате да се присъедините към електроразпределителна мрежа, са 9 на брой:
- Подаване на искане за изготвяне на скица с виза за проектиране на фотоволтаична централа в дадената община.
- Подава се искане за проучване относно присъединяването на производител на електрическа енергия към дадена ЕРП. Прилага се там нотариалният акт, копие от личната карта на собственика (и от двете страни), а обявеният срок за становище е 30 дни от датата на подаване.
- Изготвят се необходимите инженерни становища. Това се случва след получаване на готова виза за проектиране и становището за присъединяване.
- Следва подаването на изискване за строеж в дадената община, като задължително се подава с извадените вече по-горе документи.
- Строеж и съгласуване на становищата с разпределителното дружество относно фотоволтаичната централа.
- Подава се заявление за договор за присъединяване към ЕРП.
- Започват 72-часови проби на централата, които са под контрола на ЕРП.
- Иск за изкупуване на енергия заедно с изграждането.
- На последно място се подава иск за пускане под напрежение след приключване на изграждането.
Как се отчита произведената енергия от фотоволтаичната централа?
След като се присъедините към електрическата мрежа и я въведете в експлоатация, се спазват определени стъпки за отчитане на електроенергията, а именно:
- Отчитане към АУЕР – Производителят на електроенергия е задължен да подаде информация за произведената енергия към АУЕР.
- Месечни справки към Фонд “Сигурност на електроенергийната система” – Всяка една фотоволтаична централа следва да подава справки към Фонда всеки месец. В тези справки се описва информация за произведената и/ли потребената електроенергия. Там се добавят и платежните документи за такси, които сте внесли.
- Заплащане на 5% от нето приходите към Фонда – Всеки производител на електроенергия е длъжен да заплаща 5% от нето приходите си на Фонда. Това плащане се извършва отново на месечна база.
Спазването на тези три стъпки е задължително, ако искате произведената от вас електроенергия да бъде отчетена коректно и да избегнете възможността от санкции.
Ако сте решили, че искате да получите разрешение за строеж на фотоволтаична централа, тогава не се колебайте да ни потърсите. Екипът от професионалисти в Rashev&Co може да ви асистира както с документацията, така и с последващото изграждане на фотоволтаична електроцентрала.
От разрешение за строеж на фотоволтаична централа до реалното ѝ пускане в експлоатация
Ние от Рашев успешно се развиваме в сферата на фотоволтаични системи и вече успешно работим в България, Франция, Италия и други европейски държави. Екипът ни от специалисти е готов да ви помогне от това да получите разрешение за строеш на фотоволтаична централа, да преминем през планиране, проектиране, доставка на необходимите материали, чак до нейното въвеждане в експлоатация. Не се колебайте. Потърсете ни, за да си гарантирате спокойствие и качествена работа.
Прочетете още от блога на Rashev: