Rashev Co

С непрекъснатото поскъпване на електроенергията все повече хора започват да търсят устойчиви и ефективни алтернативи. И съвсем логично – преобразуването на слънчевата енергия в електричество чрез соларни системи се превръща в едно от най-практичните решения на 21 век.

Ако и вие вече сте се замисляли дали не е време да направите тази стъпка, но все още се колебаете, днешната статия на Rashev & Co е точно за вас. Заедно ще разберем от какво се състоят и как работят тези екосъобразни инсталации, какви соларни системи се предлагат на българския пазар и дали в крайна сметка подобна инвестиция се отплаща.

Нека си припомним основните елементи в токовата верига и да започваме! 

Какво разбираме под “соларни системи”?

Соларните системи, наричани още фотоволтаични системи, са група от няколко панела, чиято цел е да преобразуват слънчевата енергия в електричество. Освен от фотоволтаици те са изградени и от още няколко елемента:

  • Контролер – Това е устройството, което отчита специфични показатели като напрежение, големина на тока и температура. Най-общо казано то се грижи за контрола и правилното разпределение на тока в рамките на една соларна система.
  • Инвертор – Той служи за преобразуването на постоянния ток в променлив, за да могат крайните потребители да го използват по предназначение. 
  • Електромер – Присъства само при хибридните соларни системи. Той замерва количеството електроенергия, което се използва от доставчиците. Ако системата се използва и за продажба на ток от соларни панели, тогава електромерът отчита и тока, който е предназначен за външно потребление. 
  • Батерия (система за съхранение) – Тя е допълнително устройство, което служи за съхранение на излишно генерираната слънчева енергия. При лоши метеорологични условия или недостиг на ток, системата черпи електричество от нея.
Какво разбираме под “соларни системи”?

В зависимост от вида и целите на соларната инсталация трябва да се добавят връзки с конкретната мрежа. Те могат да се изградят към електропреносната мрежа, енергийното дружество или личната електрическа мрежа.

Какво трябва да знаем за различните соларни системи?

Видовете соларни системи се различават най-вече според предназначението си. Има 3 типа – автономни, мрежови и хибридни. В следващите редове ще разгледаме всяка една от от тях по отделно.

#1 Автономна система | Видове соларни системи

Автономните фотоволтаични системи използват единствено произведената от тях енергия. Това е и причината точно те да използват батерии за съхранение, за да могат да бъдат ефективни и през тъмната част на денонощието. 

Този вид инсталации са най-опростените, но и най-предпочитаните сред домакинствата. Причината е, че те са идеално решение за всички сгради като вили и къщи в покрайнините на големите градове, които нямат директен достъп до доставчик на електроенергия.

Какво трябва да знаем за различните соларни системи?

#2 Мрежова соларна система

Този вид създаване и разпределение на тока е типичен при изграждане на фотоволтаична централа, позната повече като фотоволтаичен парк. Тук принципът на действие е по-различен. Както и името подсказва, вече не говорим за една затворена самостоятелна система, а за преразпределение на тока чрез доставчиците. Обикновено такъв тип соларни системи се използват за продажба на електроенергия към разпределителните дружества. 

Когато се генерира енергия, мрежовият инвертор използва мощността на фотоволтаиците, за да захранва домакинството с електричество. В случай че то е недостатъчно, допълнителна мощност се набавя от електроразпределителната мрежа.

Ако пък електроцентралата произвежда повече енергия отколкото е необходима, има 2 варианта за действие. Първият е автоматично да се намали мощността на системата за оптимална работа или излишната енергия да се прехвърли в общата мрежа.

#3 Хибридна система – Видове соларни системи

Хибридната соларна система е съчетание между автономната и мрежовата инсталация. На практика тя работи както със собствено генерирана енергия, така и с такава от втори източник в съответния режим на работа. 

Хибридността се изразява в това, че системата позволява токът да се управлява автоматично. Това се случва чрез работата на батерията и мрежата, като основната енергия се извлича основно от соларните панели. Инверторът преразпределя тока приоритетно – първо към консуматорите, после към батерията, а ако и тя е напълно заредена – връща енергията в мрежовия поток. 

Струва ли си инвестицията в соларна система? 

Макар подобен тип електрозахранване да е все по-популярно в глобален мащаб, днес много хора се колебаят дали вложението им в соларни системи ще бъде оправдано. Въпреки това няма как да пропуснем изключителните ползи, които преобразуването на слънчева енергия предлага. Собствениците на фотоволтаични системи се радват на:

Струва ли си инвестицията в соларна система?
  • Използването на неизчерпаем източник – Докато слънцето грее, електричество ще има. Разработката на соларни панели днес е толкова ефективна, че дори в облачни дни системата е в състояние безпроблемно да захранва цяло домакинство. 
  • Значително по-ниски сметки за ток и допълнителни средства – Освен че се спестяват сериозни суми на годишна база, отделно могат и да се печелят доходи. България е част от държавите, които насърчават производството на електричество с помощта на слънчева енергия чрез финансови облекчения и стимули. 
  • Екосъобразно потреблениеФотоволтаичните системи не отделят никакви парникови емисии, за разлика от твърдите горива. По този начин, не само че се намалява въглеродния отпечатък, но и се стопира негативното въздействие върху климатичните промени. Не трябва да се пропуска и факта, че слънчевите панели имат експлоатационен живот над 20 години, след което могат да бъдат рециклирани.
  • По-висока пазарна стойност на имота – Днес много купувачи са привлечени от жилища с изградени соларни системи, тъй като те предполагат по-ниски сметки за комунални услуги и редица ползи за околната среда. Освен това законът предлага и по-нисък данък върху имуществото.

Един от големите недостатъци на фотоволтаичните инсталации е високата първоначална цена. Въпреки това като се вземат предвид както икономическите, така и екологичните ползи, подобно решение е една умна инвестиция в бъдещето. 

Не се страхувайте да изберете слънцето днес, за да сте спокойни и финансово независими утре!

Прочетете още от блога на Rashev:

Соларни панели | Как да спестявате от сметките за ток?

Разрешение за строеж на фотоволтаична централа – Какво трябва да знаем?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *